Home / Genel / Kişisel gelişimle ilgili önemli noktalar

Kişisel gelişimle ilgili önemli noktalar

 • Hiçbir zaman kendinden şüphe etme. İçinden ne geçiyorsa aklından ne geçiyorsa o her zaman için doğrudur. Çevrende ki herkesin senin doğrularına olumlu bakmasını bekleme onlar için yanlış olan senin için doğru olabilir. Çevrende ki tüm insanlardan farklı düşünce yapısına sahip olabilirsin.
 • Çevrende ki diğer tüm insanlardan farklı düşündüğün için hiçbir zaman utanma ve sıkılma. Bununla gurur duy ve farklı düşünce hislerini her zaman çevrende ki insanlarla paylaş. Bir hikâyeyi hiçbir zaman unutma. Bir karga yumurtası yanlışlıkla bir tavuğun altına düşmüş ve tavuğun diğer civcivleri ile birlikte dünyaya gelmiş. Her zaman uçmak istemiş ama ona bunu yapamayacağını söylemişler. Bir gün karga kanatlanmış ve uçmuş gitmiş. Çevrende ki insanlar da bu hikâyede olduğu gibi senin düşüncelerini isteklerini önemsemeyip yapamayacağını isteğine ulaşamayacağını dile getirebilirler. Bu söylentilere kulak asma. Senin doğruların var unutma.
 • Önceden yaptığın hiçbir hata için pişmanlık duyma. Bu hataların için kişilerden binlerce kez özür dileme. O an öyle hissettin ve öyle düşündün. O yüzdende yaptın. Hissettiklerin pişmanlığına neden olmamalı. Hislerin senin ve en güzel varlığın. Hataların olabilir bu hataların için pişmanlık duyup eğilip bükülme sadece ders al yeter. Ders almak ve tekrara düşmemek her zaman bir tecrübeyle olur.
 • Hiçbir zaman başka insanları senin adına karar verme rahatlığına kavuşturma. Senin hayatın, senin seçimlerin ve sonuçlar her zaman senin eserin olacak. Böyle düşünürken çevrende ki herkesin düşüncelerini çöpe atma tabii. Çünkü her bir düşünce ve fikirle yeni ufuklara yelken açabilir ve kendini ilerletebilirsin. Ama onların dediğini birebir yapmayabilirsin.
 • Çevrende ki insanlar için ihtiyaçlarını ikinci plana atma. Ailen için ihtiyaçlarını isteklerini ikinci plana atabilirsin. Çünkü aile demek birlikte hayata tutunmayı ve birlik olmayı gerektirir. Ancak ilen dışında ki kimse için kendini ikinci plana atmamalısın. Başka insanları üzmemek adına attığın her adım seni üzer. Sen üzülebiliyorsan ve bununla yaşayabiliyorsan onlar da yaşayabilir. Senin üzülmemen için çaba harcayan insanlarla ol. Bu insanlar senin mutluluğunu ister ve her zaman seninle olur. Bu kişiler senin aile bireylerindir. Onlar seni karşılıksız ve sonsuza dek seven insanlardır.
 • Karşında ki insanı kaybetmekten korktuğun için inanmadığın sözlerine inanıyor gibi yapma. Sevgi insanlar için önemlidir. Bunu hissetmiyorsan hissetmek için çabalama. Seviyorum demek çok kolaydır. Tek kelimelik bir cümledir ancak herkesin ağzından samimi hislerle çıkmayabilir. Gerçekten hissederek seviyorum diyen insanlarla ol ve onlara inan.
 • Seni hiçbir zaman yanlışa düşürmeyecek tek bir şey vardır. Bu şey seni her zaman doğruya ve pişman olmayacağın kararlara götürür. Kalbin senin en güzel rehberindir. Kalbini dinlemeli ve onunla hareket etmelisin. Kalbinle konuş ve onunla adım at. Onun hislerine güven ve o ne hissediyorsa onu gör onu uygula. Bazen kalbinle ters düşebilirsin. Senin yapmaman gereken bir şeyi yapman için ısrar edebilir. Korkma. Yap. Kendin için kalbini dinle onunla yürü.
 • Her zaman kendine iyi davran. Kendini sev ve kendine uzak kalma. Her zaman yakın ol. Hayatta herkesin yanlışları olabilir. Yanlışların için kendini aptal yerine koyma umarsızca kendine kızma. Kendine en iyi teselliyi yine kendin verebilirsin. Kendini sar ve ‘her şey güzel olacak’ cümlesini söyle. Üzüldüğünde kendine özen göster. Kendi gözünde diğer insanların gözünde kendini önemli hissettir. Hiçbir zaman aciz, mahvolmuş, bitmiş bir insan moduna girme. Ayakta kal ve güçlü ol.
 • Elinden gelmese de bir bedel ödemek zorunda olduğunu unutma. Bedel ödemek istemediğin için kendini boşluğa bırakma. Eğer seni sevmeyen biriyle berabersen yalnız kalmaktan ve onsuz kalmaktan korktuğun için bu ilişkiyi devam ettirme. Bedelini öde yalnız kal ve zamanla bu bedelden kurtulup mutlu bir yaşantıya kavuş. Sen özelsin ve sen önemlisin bunu hiçbir zaman unutma. Her zaman attığın her adımın bir bedeli vardır. Bunları düşün ve ona göre adım at.
 • Her zaman için inanlara karşı nazik ve saygılı ol. Kimsenin açığını yakalamaya ve onu alaşağı etmeye çalışma. Bu senin enerjini harcamandan başka işe yaramaz. Sevgini ulaştırabildiğin tüm insanlara ulaştır. Sevgini paylaş ve bununla kendinden söz ettir.
 • Her zaman hayatta ki en büyük dostun sen olabileceğin gibi en kötü düşmanında sen olabilirsin. Her şey seninle başlar. Kendinin dostu ol. Seçimini kendin yap kendin için iyi biri mi olacaksın. Yoksa kötü birimi olacaksın. Kötü alışkanlıklarından vazgeçebilir yeni bir hayata başlayarak kendinin en iyi dostu olabilirsin. Ya da hayatını kötü alışkanlıklara bağlanarak devam ettirip kendinin en kötü dostu olabilirsin. Bunu seçmek ve bu iki yoldan birinde yürümek senin elindedir. Seçim senin. Her şey senin elinde dost olmak ya da kendini bitiren bir düşman olmak.
 • Her zaman demekten korkma. Tecrübe kazan ve yoluna emin adımlarla devam et. Bu senin için en büyük iyilik olacaktır. Kendin için denemekten vazgeçme. Her zaman kararlı ve azimli olarak düşsen bile yoluna devam et. Tecrübelerin seni başarıya götürecek anahtarlarındır. Aşk acısı çekmişsen kendini sonsuza kadar aşka kapatma. İşinde iflas etmişsen yeniden kurmak için çalış. Bir sınavı kazanamadıysan bir daha dene. Hayata hep yeniden başla ama asla pes etme. Hataların ile varsın ve bu hataların ile kendine köprü yapıp yoluna devam etmelisin. Seni var eden hataların ve yaşadığın pişmanlıklarınıdır. Bunlardan hiçbir zaman rahatsız olma. Hata yaptığın konunun üzerine her zaman daha fazla git ve başarının tadını çıkar.

About sterzi

Check Also

Cesaretin senin elinde, onu bırakma

İçinde ki çocuğu bul. Sen… Hedefine yürü. Bırakma usanma ve yılma… Azimle kararlılıkla ve hırsla ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir