Home / Genel / Başarılı olmak için gereken 7 adım

Başarılı olmak için gereken 7 adım

Her zaman bir şeyleri başarmayı isteriz. Başardığımız her şey ama her şey bizimdir. Ulaştığımız her hedef bizim olur. Bir sınavı kazanmak bir kişiyle beraber olmak bir işe girmek başarmak adına yapılan ulaşılan her şeydir. Başarı herkes için ayrı anlam ifade edebilir. Senin için ne ifade ediyor? Düşünmelisin. Senin başarın nedir? Başarın ne olmalıdır? Neye ulaşırsan kendini başarılı olarak göreceksin? Başarıya ulaşmak adına atacağım adımları iyi hesaplamalısın. İşte atacağın adımlar;

  • SORUMLULUK SAHİBİ OL: Her yaş gurubunda sahip olduğumuz sorumluluklar vardır. Kişisel gelişimini tamamlamak ve kişisel birey olabilmek için bir sorumluluk bilincine sahip olman gerekir. Atacağın ilk adım sorumluluk sahibi olmaktır. Bu adım seni başarıya götürecek en önemli adımdır. Sorumluluk alamayan kişi ya da sorumluk verilmeyen kişiler zamanla hatalarını kabul etmiyor ve bu hatalarının nedenini başka insanların üzerine atıyorlar. Hayatın ilk evresinde ulaşamadığın şey için anne ve babanı suçlu görürsün. Bu sorun çözülmediği takdirde zamanla amir, müdür ve iş arkadaşlarınızı suçlayan bir birey haline gelirsin. En son olarak ise eşini başarısızlığının nedeni olarak görürsün ki bu en kötü noktadır. Aysa başarılı insanlar kendini her işten sorumlu hisseder ve başarısızlığını başka inanlara atfetmez. Başka bireylere suç atmak yerine sorumluluk bilincini geliştirerek işe başla. Başarıya giden yolda ilk adımı olan sorumluluk bilincini kedine aşıla. Başka insanları senin başarısızlığının mimarı olarak görme. Yılma devam et ve her şeyden kendini sorumlu tut. Sen istemedikten sonra annen, baban, amirin, patronun, eşin ya da arkadaşların senin başarına engel olamazlar. Bunu unutma. Hayatta başarılı olmak için öncelikle hayatının sorumluluğunu almayı öğren.
  • Planlı yaşa: Plansız hayat olmaz. Her zaman planlı çalış ve programını aksatma. Planını erteleme ve askıya alma. Hayatında ki başarını plana bağlı kalarak tamamlayabilirsin. Planını aksatmadan uyguladığın taktirde başarı seni izleyecek ve sen başarıya değil başarı sana ulaşacaktır. Bunu unutma. Plan yapmadan çıkılan bir başarı yolu neye benzer biliyor musun? Elinde harita olmadan yürüdüğün bir çöl sahrasına benzer. Elinde plan olmadan çıktığın başarı yoluna asla ulaşamazsın. Eline gitmen için bir harita ve ulaşman için levhalar olmalıdır. Bu sayede başarıya ulaşabilirsin. Ya da başarı sana ulaşır. Nereye gittiğini bilmeyen aslında hiç yola çıkmamıştır. Başarılı bir birey olmak için plan yapmalısın. Başarıya giden yolun planını şimdi çizebilirsin.
  • Konu üzerine uzmanlaşın: başarmak istediğin şey ne? Bunu belirledikten sonra bu yola çıkmaya başlamadan önce bu konuda yeterli bilgin var mı buna bakmalısın. Ben her şeyi yaparım her şeyden anların kafasından kurtulmalısın. Uzmanı olduğun alanda başarı yoluna çıkmalısın. Ya da başarıl olmak istediğin alanda ilk adımı konu üzerine uzmanlaşarak atmalısın. Her zaman başarılı olmak istiyorsan tek bir konu üzerinde yoğunlaşmalısın. Seni başarıya götürecek en iyi adım uzmanı olduğun alanda atacağın adımdır. Uzmanlaş ve adımını at başarıya ulaş. Bu kadar basit. Enerjini tek bir alana ama uzmanı olduğun alanda harca. Başarıya gide yol çok zahmetli zor bunu kolaylaştırmak senin elinde.
  • Başarı için ödenecek bedeli bil: Hayatta herkesin ulaşmak istediği bir nokta var. Her bireyin kriteri diğerinden farklı ve benzersiz. Bu yüzden herkesin başarı yolu diğerine göre farklılık gösterebilir. Senin başarı yolun biraz daha zahmetli olabilir. Bunun bilincinde olmalısın. Başarıya ulaşmak için atacağın adımlar ile ödeyeceğin bedellerin farkında ol. Başarıl insan bu bilincin farkında olan insandır. Ödeyeceğin bedeli bilmek sana nelere katlanacağın konusunda önceden bilgi verir.
  • Kararlı ol ve asla vazgeçme: Başarı gerçekten dikenli bir yol dedik. Bu dikenli yolda uçarak da geçebilirsin ayakların kanayana kadar yürü yedebilirsin. Bunu bilemezsin. Ancak vazgeçmeyeceğini bilebilirsin. Bu zahmetli ve zor yolda yürümek senin için sorun olmamalı. Ayaklarına batan dikenleri çiğnemeyi bilmelisin. Her zaman yollar temiz ve kolay olacak diye bekleyemezsin zorluklara karşı dimdik durmalı ve hiçbir şeyin seni yolundan etmesine izin vermemelisin. İzin vermediğin zaman işte o zaman sen başarı yolunda ki en önemli adımını atmış olursun hiç kimse seni durduramaz ve seni başarı yolundan alıkoyamaz. Olmuyorsa vazgeçme ve yılma yine dene yine dene ve yine yine yine…
  • Her anından keyif al: hayatında yaşadığın her andan keyif almaya bak. Kendine üç günlük dünya dediğimiz ömrü zehir etme. O ney yaptı bu ne yaptı diye düşünme kendi başarına odaklan. Kendinle ilgilen ve başkalarının kararlarına sadece saygı duy. Başarılı olmak istiyorsan her anıyla keyifli bir yola çıkmalısın. Bu yolda adımını kendinle barışık olarak atmalısın. Aldığın kararlardan her zaman gurur duymalı ve pişman olmamalısın. Unutma sen öyle istedin. O anda öyle düşündün ve öyle olmasını istedin. Her zaman kendini sev. Kendinle barışık ol ve her adımın keyfini çıkar. Hayatını kendine gül bahçesi yapmak senin elinde. Başarılı insanların geneline bakıldığında kendilerini seven, kendileriyle barışık, hatalarından zevk alan ve her anın keyfini çıkartabilen insanlar olduğunu göreceksiniz.
  • Ve en önemlisi erteleme: benim hayatımda kesinlikle yapmaktan hiç hoşlanmadığım bir şey varsa ertelemektir. Bugünün işini yarına bırakmak yarının işini diğer güne ertelemek… Çok Ahmetli, çok uğraştırıcı sizi yıldıran bir eylemdir ertelemek. Hayatta başarılı olmak isteyen insan öncelikle erteleme alışkanlığını bırakmalıdır. Başarı yolunda atacağın ilk adım bu olmalıdır. Ertelememelisin. Bunu çok sık yaptığında başarı senden uzaklaşacaktır. Başarıyı ertelemektir işleri ertelemek. Bugünün işini yarına bırakmak başarıyı yarına atmak ve kendinden uzaklaştırmaktır. Kişisel gelişimini tamamlamış hiçbir birey erteleme yapmaz. Hayatını planla ve programla idare eder ve programa uyar. Başarı bu sayede seni takip eder. Bu adımlara dikkat etmeli ve bu adımlar ışığında başarıyla buluşmalısın.

Başarıya ulaşacak yolda atılan adımlar böyle. Sende bu adımlarla başarıya ulaşabilirsin. Işığını kendin yapmalısın. Başarıya giden yol çok zahmetli ve seni vazgeçirmek isteyen insanlarla dolu olacaktır. Ancak sen bu yolda kendi ışığını kendin tutacak ve ‘başarılı’ sıfatını alacaksın. Unutma doğru yol izlediğinde başarı sana gelir. Ve sen başarı ile ortak bir noktada buluşabilirsin. Yeter ki iste…

About sterzi

Check Also

Cesaretin senin elinde, onu bırakma

İçinde ki çocuğu bul. Sen… Hedefine yürü. Bırakma usanma ve yılma… Azimle kararlılıkla ve hırsla ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir