Home / Genel / Resim

Resim

Parçalarınızın önemini ve ne yapmanız gerektiğini, sonunda çıkan resmin ne olduğunu sizlerle paylaştım. Şimdi sıra hangi resmi çizeceğinizde. Her resim beyaz bir tuval ile başlar ve bir şey çizmezseniz sadece zamanın getirdiği is ve lekeler ile kaplanır. Bir süre sonra görünmez olur. Hayatımız söz konusu iken kirlenmesin diye üstünü örtecek şansımız ve ya rafa kaldıracak bir dolabımız olmadığına göre, hemen boyalarınızı paletinizi ve çeşitli fırçalarınızı alarak işe koyulmalısınız. Resmin en güzel başlangıcı arka plan boyası ile olur, hayatınızda aynen böyle. Önce temelinizi sağlam atmalı, güzelce boyamalısınız çocukluk ve gençlik dönemlerinizi. Her çocuk siyah boyadan hoşlanır ve siyah boyanın üstüne bir boya yaptığında renklerin tam netlikte gözükmeyeceğini bilmez, ancak tecrübe ile bunu öğrenir.

Önemli olan sizin boyalarınız arasında şu zamandan sonra siyahı kullanmamanızdır. Siyah genelde 3.boyut, gölgelendirme amaçlı kullanılan ve beyaz da ışık, parlaklık anlamında kullanılan kimyasal maddelerdir, bunlar renk dahi değildir. Ancak bizim işimiz renklendirmek, olabildiğince canlı renklerinizi katın palete, hayatınızda. Aşkınıza en kırmızıyı, işinize en maviyi katın. Ya da hangi rengi isterseniz, buradaki temel amaç sizin hayatınızdaki hedef ve yönlerinizi doğru biçimlendirme ve çizmenizdir.

Resminiz ne kadar parlaksa o kadar kalıcı olur. Yanlış çizdiğiniz bir bölümü silemezsiniz ancak başka renkler karıştırarak güzelleştirebilirsiniz. Hayata karşı acımasız olmayın, hedeflerinize ulaşma aşamasında size engeller çıkaracaktır, bunlara karşıda anlayışlı olun. Eğer belirlediğiniz hedefe hemen yarın ulaşacak olsaydınız, hedef olmasının bir değeri kalmayacağı gibi insanoğlu doyumsuzluklardan doyumsuzluk beğenirdi kendine. Şuan alışveriş merkezlerine gidip bunun örneklerini alışveriş yapan bireylerde görebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 1940’lı yıllarda insanlar 1 hafta boyunca aynı kıyafeti yıkayıp giyerlerdi. O zamanlarda insanları dış görünüş ile yargılama yoktu.

Doyumsuz olmak yerine, hedef için çalışmayı, gerekirse savaşmayı tercih ederim. Sizde öyle. Çünkü sadece o zaman mutluluğun inanılmaz merdivenlerine ayak basabilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için önünüze çıkan engeller sadece mutlu olmanız için değildir, bazen bu engeller tecrübe etmenizi gerektiren durumlardır. Bu tecrübeyi kazanmadan o hedefe ulaşamayacaksınız, bunu o sırada fark edemiyor olursunuz. Üniversitede okul şenliklerinde sahneye çıkmamış bir genç, Slash ile gitar çalmak için yüzbinlerce kişilik konser alanına girerken altına yapacağı gibi ya da doktorların okul bitiminden önce birçok kez kadavra üstünde çalışmaları gibi. Tecrübeleriniz gittiğiniz yolda sizi hedefe ulaştıracak olan tetikleyicilerinizdir. Bir kez daha pek çok örneğim ve tasvirimde kullandığım terime bakacak olursak, tecrübeler tetikleyici ise; SANAT körükleyicidir. Hedeflerinizin bir köşesinde mutlaka sanat olsun. Çünkü bu dünyadaki tek kusursuz yapıdır. Kim tarafından hangi sebepten ortaya çıktığı bilinmeyen pek çok sanat dalının tek bir amacı vardır; o da sizi hem mutlu hem bilgi sahibi yaparak, huzura ulaştırmak. Unutmayın ki kaygılarınız, hedefleriniz olmamalıdır; iş hakkındaki kariyer kaygılarınız hedefleriniz değildir. Gerçekte yapmak istediğiniz iş her ne ise, sizi mutlu eden aşk, araba ya da köpek cinsi… En mutlu olacağınız halini seçin resminizin boyalarında. Unutmayın tek bir tuvaliniz var, tek bir boyama şansınız. Yapabildiğinizin en iyisini yapın.

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir