Home / Genel / Parça

Parça

Testere filminin ne bubi tuzakları, ne trajikomik rastlantıları ne de bir türlü ölmek bilmeyen başkarakteriydi; ilgimi çeken sadece bedenlerden aldığı yapboz parçalarıydı. Siz hayatınızın bölümlerinden kesilerek alınan parçaları birleştiren dedektif olacaksınız. Hayatınız ise; bıkmadan üşenmeden durmadan dağılan milyonlarca parçadan oluşan bir yapboz. İnsan beyni ne kadar karmaşık ise hayatınız da o kadar karmaşıktır. Parçaların dağınık kaldığı bir hayat biçimi yok önce bunda anlaşalım.

‘’Anı yaşa’’ kuramının dahi; bir plan çerçevesinde oluşabildiği konusunda daha önce yazmıştım sizlere. Resmin tamamını ortaya çıkarabilmek için yapacağınız hummalı çalışma size çerçeveletip duvarınıza asabileceğiniz mükemmel bir tablo çıkaracaktır. Tablonuzun resmi de, parçaları da size ait. Ne kadar özenle çalışırsanız resim o kadar parlak gözükecektir yüzünüze. Herkesin bildiği ‘’Dünyanın Bin Bir Türlü Hali’’ deyiminin ayrıntılarına inecek olursak, hayatınızın her gününde farklı bir parça ile karşı karşıyasınız. Sadece bu parçalara odaklandığınızda görebileceğiniz tek şey 24 saatlik dilimdir. Bu hayatınızı yönetebilmeniz için yeterli değildir. Biraz daha basite indirgersek, dinlemenizi istediğim bir gitar konçertosu var; en bilinen hali ile ‘’Rodrigo Gitar Konçertosu’’ şeklinde arayabilirsiniz.

Buradaki konçertonun tek bir notası hiçbir işe yaramayacaktır, orada solo çalan gitar virtüözünün gitarında 12 adet farklı tel var. Şarkı boyunca telleri ayrı ayrı kullanıyor, ancak sonun da 12 tele birden vurarak bir ses çıkartıyor. Müzikal anlamını bilmiyorum, ancak hayatın tamamının 12 telden çıkan mükemmel ses ve uyumdan geldiğini biliyorum. Müzikle eşleştiremiyorsanız hayatı, bu yazı ile eşleştirin, yazının ortasından 1 paragraf okuduğunuzda size bir anlam ifade ediyor mu? Tamamını okuduğunuzda edindiğiniz bilgiler ve kazandığı bütünlük kıyas dahi edemez tek bir paragrafla değil mi?

Her insan hayatının en iyi roman olacağını söylemiştik daha önce, bu romanın 1 parçası asla işinize yaramayacaktır, tamamı ise en büyük şaheserlerdir. Kendinize önem verin, sevin, değerli olduğunuzu bilin. Neye bakarsanız bakın, tamamını görün. Tamamına bakmak ta bazen ifade edici gelmeyebilir, ama görürseniz bu iş olmuş demektir.

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir