Home / Genel / Hata ve Einstein

Hata ve Einstein

Bildiğiniz üzere Prof. Albert Einstein bir fizik profesörü ve bilimcisidir. Dünya üstünde pek az insanın sahip olabileceği bir beyin yapısına ve kullanım oranına sahiptir. Ancak kendi söylemine göre hayatında birçok hata yapmış ve bu hataları sayesinde başarıya ulaşmıştır. Bunlarla ilgili birçok söz ve yazısı da bulunmaktadır. Bir fizikçi olmasına rağmen görüp görebileceğiniz, hata yapmak ve hataların aslında yanlış bir şey olmadığı konusundaki bilgeliğe ulaşmış önemli dehadır. Buradan çıkarabileceğimiz iki farklı sonuç vardır. İlki; ünlü fizikçinin yaptığı hatalar yüzünden başından birçok olay geçmiş olmasına rağmen doğruya en sonunda ulaşması ve yazdığı teorilerin günümüzde hala daha ileri seviyeye başka birisi tarafından yükseltilememiş olmasıdır. Yani hatalar doğru yolda kullanılan basamaklardır. İkinci sonuç ise; dünyanın en zekisi kabul edilmiş bir bilimci birçok kez hata yaparak doğruya ulaşabiliyorsa, bizlerin hata yapmaktan korkması sadece kendi kuruntumuzdur.

Ününü fizik ile salmış olsa da hata ve deneyim hakkında az sonra okuyacağınız sözler; onu aynı zamanda bir sosyologda yapar.

  • Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp, farklı bir sonuç almayı ummaktır.
  • Hata yapın: Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.
  • Yanlış yapmayan insan yoktur; insanlık yanlışını kabul ve düzeltmekle olur.
  • Azim paha biçilmezdir: Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.

Yukarıda okuduğunuz 4 madde, hatayı yaparsanız neler olabileceğini gösteriyor. Karşılığında alacaklarınız tecrübe, yeni denemeler ve deneyler, ilginç arkadaşlık ilişkileri doğurabilir karşılığında. En iyi arkadaşınızı hatalarınızla bulabilir, gerçek bir hatanızdan ders almayacak olursanız onu kaybedebilirsiniz. Hatalarınızın ve hata yapmaktan korkmanızın temeli; yanlış öğretilerinizden gelir. Gelişiminiz sırasında; etraftakiler ne der, insanlara ayıp olur, aman duymasın, aman görmesinler gibi korkularınız sizi hem hataya sürükler, hem de hata yapmak en korkulu kâbusunuz haline gelir. Bunu aşan insanların arasında yüzlerce iş adamı, edebiyatçı, sanatçı vardır. Hatalarınızdan değil; çevrenizdekilerin düşüncelerinden korkun. Size en büyük korkularınızı onlar enjekte ederler. Hayatınız sadece size aittir, hatanızla ve doğrunuzla mutlu bir yaşam sürebilmek için çevrenizdeki size kusursuz gözü ile bakanları uzaklaştırın. Çünkü kusursuzluğun tanımı henüz yapılmadı; sizden bunu kimse bekleyemez.

Yaptığınız şeyler için duyduğumuz pişmanlık zamanla geçer, fakat yapamadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur. Hatalarınız komik ya da üzücü birer an olarak kalacak, bir süre sonra silinip gidecektir. Sonuçta hafızanız sadece sizin istediğiniz verileri depolar. Ancak yapamadığınız eylemler hata da olsa yaşatacağı pişmanlık dayanılmaz olacaktır. İnsanlar keşke dedikleri anılarını kolay kolay unutamazlar, bu yüzden sizi mutlu edecek hatalarınızı yapın, mutlu olun ve arkasından hatanıza kocaman bir kucak açın. Pişmanlıktan kolay olacaktır.                           .

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir