Home / Genel / En isabetli atışınızı güven’e yapın!

En isabetli atışınızı güven’e yapın!

Sevdiğiniz bir insana verebileceğiniz en iyi hediye güven olsa gerek. İşinizdeki kariyeriniz, aşınızdaki tutkunuz, arkadaşlık ilişkilerindeki sıkı dostluk bağlarınız güven oranınızla doğrudan alakalıdır. Hayatınızda kazanmak ve kazandırmak için en çok çalışmanız ve çabalamanız gereken duygusal terim güvendir.

Her insanın hayatında bazı takıntıları olur, bazılarının ise birçok takıntısı J. Siz hayatınızda sadece güveni takıntı haline getirin. Çevrenizde güvenilir insanlar ve size güvenen insanlar bulundurun. Böylece zamanın birinde yere düştüğünüzde kalkmak üzere doğrulttuğunuz eliniz boş kalmayacaktır. Çünkü güven refleks gibidir; ne kadar sağlam olursa, o kadar kırılmasına saniyeler kala yakalanır. Sapa sağlam tekrar masaya koyulur. Güven refleksinizi kuvvetlendirmenin en iyi yolu, doğru insanlarla doğru ilişkiler içinde olmanız, onlara karşı samimi ve dürüst duruşunuzu ilk dakikada sergilemenizdir.

Kendinize güvenerek başlayın yarın hayatınıza. Büyük hayaller, çoğu kez erişebileceğinizden o kadar uzaktadır ki ümitsizliğe kapılabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz her küçük hedef, size bir sonrakini deneme güvenini verir. İnsanlar üstünde bırakacağınız etkinin büyüklüğü verdiğiniz güvene ve sağlamlığına göre değişir. İkili ilişkiler arasında aşktan bile önce gelir güven, güvenmediğiniz birine hiçbir zaman gerçekten âşık olamazsınız. Bu size daha da çok zarar verecek, olmayan bir güven arzusu duyduğunuz sevgiyi azaltacak, aynı zamanda âşık olabilme özgüveninizi de yitirmenizde körükleyici olacaktır.

Kariyerinizin ilk adımı hangi işte, hangi şehirde, ne kadar ücrete olduğu fark etmez. Ancak o işi güvenilir bir şekilde yapıp yapmadığınız, işi gerektiği gibi hakkını vererek yapıp yapmadığınız kariyerinizi her şeyden çok etkiler. Emin olabilirsiniz ki; günümüzde büyük şirketler, en fazla nüfusa istihdam sağlayan yüzlerce holding personellerini bir bilgi mülakatına sokuyor. Ancak işe alım süreci bitip siz işinize odaklanmışken onlarda size odaklanıyor. Siz kariyerinizin tepesine tırmanırken, üstleriniz işi ne kadar az ya da çok yaptığınıza değil, her ne yapıyorsanız onu ne kadar dürüst ve güvenilir yaptığınızı seyrediyor, inceliyor, test ediyor. Doğru anı yakaladıklarında bunu size bile açıklıyorlar. Terfilerinizin sebebi satış hedefleriniz değil güvenilirliğiniz, emanet edilebilir olmanızdır.

Güven konusunun son düzlüğünde; aslında bir inanç biçimi olduğunu söyleyebiliriz. İnançlarınız kadar yüce ve ulu bir terimdir; güvenmediğiniz siyasi ya da bir dini lideriniz olamaz, güvenmediğiniz bir tanıdığınız asla dostluk mertebesine erişemez. Bir insana ya da bir duruma inandığınız sürece güvenebilirsiniz, buna felsefi bir düşünce ile yaklaşırsak inançlarınız güveninizden gelir. Temelde güvenin kaynağı da onun bir inanç yöntemi belki de ta kendisi olmasıdır.

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir