Home / Genel / Dogma

Dogma

Kelime anlamıyla asla değişmeyeceği bilinen, mutlak değerleri kabul eden, bu bilgilerin mutlak hakikat olduğunu, inceleme, tartışma veya araştırmaya ihtiyacın olmadığını savunan anlayışa verilen isimdir. Hayatınızda bir dogmanız olmalı, olumlu bir düşünce akımına sahip olarak yaratacaksınız onu.

İşe gerçek nedir sorusuyla başlamalısınız. Gerçek yapılan mıdır? Söylenen midir? Yazılan mıdır? Yoksa ressamların çizdikleri mi? Hem hiçbiri, hem de hepsidir. Gerçek; siz neyi kabul ediyorsanız odur. Kendi gerçeğinizi sadece sizin yaratabileceğinize inanın. Bu dünyadaki bazı kavramlar sadece insanlar için vardır; bunlardan biri de gerçekliktir. Örneğin, üstüne pek çok film yapılan De-Javu aslında bir göz yanılmasından ibarettir. Psikoloji ve Göz Bilimine göre; bir gözünüz diğer gözünüze göre saniyenin milyonda biri kadar geç görerek ışık hızından biraz daha yavaş iletir beyninize görüyü. Sonucunda siz iki kere gördüğünüz görüntüyü iki kere yaşadığınızı sanırsınız. Ancak bu benim dogmam. Bu bana göre değiştirilemez bir gerçek, başka bir açıklaması ya da üstünde tartışması olamaz. Ancak sizin dogmanız bu değilse, siz o anı ikinci kez yaşamışsınız demektir.

Gerçeğin sadece size ait olduğunu kabul ettiğinizde, olumlu düşünce dogmanızın ilk adımını atmış olursunuz. Bir diğer zor adımınız ise arkanızdan gelen olumsuz düşünceler sürüsüdür. Bir koyundan farksızdırlar ve siz onlara çobanlık yapmayı kabul ederseniz. Siz nereye giderseniz onlar peşinizden geleceklerdir. İkinci adımınızı birincisinden daha hızlı atmalı, çabucak bu sürünün bir parçası olmaktan vazgeçerek kendinizi bozkırlardan kurtararak karanlık ormanlara doğru yol almalısınız. En parlak ışık; en karanlık yolların ve en sık ormanların arasından geçerek ortaya çıkar.

Olumsuzluklar sizi bazen yoldan çıkaracaktır. Bazen yolunuzdaki pusulanızı çalacaklardır. Nereye gideceğinizi bilemediğiniz bir ormanda kaybolacaksınız başlarda. Gece ormanların arasından vahşi hayvanların sesleri, çekirgelerin çalılar arasında zıplamaları ile oluşan çatırtı ve titreşimler sizi alıp bir korku filminin içine bırakacaktır. Çözüm yolları aramayı unutup ormandan kaçış yolları aramaya başlayacak ve nihayetinde çıkamayacağınızı anlayacaksınız. Çünkü insan hayatında, bir yalan bir de olumsuz düşünceler, büyük bir tufan ve girdap gibidir. Sizi içine çektikçe çeker, hatta yok eder. Ama ormanın karanlığından kurtuluşunuz olmadığını anladığınızda parlak ışığın ilk pırıltısı belirecek kalbinizde. Çözüm yolu! Kaçış yolunun yerine aklınız çözüm yolunu aramaya koyulacaktır. Karanlık bir ormanda yakılmış bir ateş parçası olacaksınız. Sonraları kendi çadırınızı kuracaksınız kısa boylu ağaçların arasına. Bu sizi ilk geceniz için koruyacaktır. İkinci ıssız geceye kalmadan orayı terk edecek ve ormanın sonuna varacaksınız buna emin olun.

Geceyi pırıltılı çadırınızda geçirdiğiniz için, biraz gururlu biraz tedirgin açacaksınız gözünüzü aydınlığın kuş cıvıltılarına. Sizi yüreklendirecek olan ufak sincapların etrafınızda koşuşturması olacaktır. Bu aydınlık içerisinde güneşin verdiği sıcaklığa aldırış etmeden güvenli bir şekilde yürüyebilirsiniz yolunuzda. Olumsuz düşüncelerinize bir çadır kurun, ya da Çin seddi yapın beyninizin o hain kısmına. Seddi oluşturmakla kalmayın, kalkanınızın arkasında aç bırakın onları. Yaşamlarını güvenli ve emin olan olumlu düşüncelere emanet etsinler. Olumlu her bakış açısı size yeni bir aşk verecektir. Bu kitap aşkı olabilir, müzik aşkı olabilir, siz neye aşık olmak istiyorsanız onun aşkı olacaktır.

En önemli iki adımı atmış olduk! Gerçek ve olumlu düşünce temeline dayanan bir dogmanın dünyanın en sağlam tuğlalarından yapılmış ilk katını oluşturduk. Bu kat öyle sağlam olacak ki kıyamete kadar sizinle olacak. Bu iki kelimenin taşıdığı ortak bir ifade oluşturun; bu sizin olumlu gerçekleriniz olsun. Gerçeklerin acı olduğunu söyleyenler; acı çekmekten zevk alanlardır. Bu da onların en olumlu düşüncesidir. Sizin yarattığınız gerçekler olumlu düşüncelerinizin yapı taşlarına sahipse size vereceği duygu sadece mutluluktur. Art niyet aramadan evrendeki canlı-cansız her varlığı sadece sevin. Sevgiyle yaklaşın. Genellikle vahşi ya da evcil hiçbir hayvan bir bebeğe zarar vermez. Çünkü bebeklerden bir korku ya da öfke kokusu almazlar. Bir bebek sadeliğiyle yaklaşın çevrenize. Düşmanlarınıza dahi en saf duygularınızla kızın. Bir süre sonra utanacaklardır size düşmanlık besleyebilmiş olmalarına.

Olumlu düşüncenin temeline sizin yaratabiliyor, üretebiliyor olmanız dayanır. Düşünmek sadece biz insanlara ait olduğu bilinen, henüz sırrı çözülmemiş bir kavramdır. Siz kendi düşüncelerinizin merdiven altlarına inin. Kendi sırrınızı çözerek, ulaşabileceğiniz en yüksek tepeye varın. Bu anlatılanların hepsinin yapılışının altında hayal gücünüz yatıyor. Hayal edebildiğiniz her şeyi gerçeğe çevirebilirsiniz. Bunun için nasıl bir hayat yaşadığınızın hiçbir önemi yok. Hayal gücünü kullanabilen tüm insanların ortak özelliği; ‘’Hiç birinin dünyanın sahibi olmamasıdır.’’ Sizin de dünyanın sahibi olmanıza ve ya en büyük şirketler grubuna sahip olmanıza gerek yok. Var olan hayatınızın ve kendinizin kıymetini bilerek sadece hayal edin ve planlayın. Planlarınızın doğrultusunda yaşarsanız bir gün hayallerinizi gerçekleştirdiğinizi ve doğru yolda olduğunuzu fark edeceksiniz. Sonuçta ise sizi yaratana şükretmeyi asla unutmayın. Şükretmek ruhunuzu besler, sizi olgunlaştırır ve geliştirir.

Son adımınızda; dogmanızın en sert virajını döneceksiniz, her zamanki hızınıza göre daha yavaş alın virajı, ayağınızı dokundurup geri çekin frenden, direksiyonu kırmanıza yetecek kadar. Önünüze çıkan en keskin virajınız bazı gerçekleri değiştirmekte zorlanmanız, bazı olumsuz düşüncelerinizden kurtulurken sıkılmanız olacaktır. Ancak karşınıza çıkan tüm zorluklar sizin başarıya giden ormanınızdaki birkaç dal parçasından ibarettir ve kaslarınız, beyniniz, kalbiniz o dal parçalarını yankılanan çat sesleriyle ortadan ikiye ayırmaya yeter de artar. Her dal parçasının çatırdamasına bir nota verin, kulaklarınızda yankılanan bir senfoni olsun. Kimi bir Jaws filminden kimi Alfred Hitchckok’dan kimiyse Nejat Uygur’dan gelsin kulaklarınızdan ruhunuza. Her problemden güzel bir senfoni yaratın. Müziğin beslediği ruhlar en kuvvetlileridir, problemlerinizle başa çıkarken yanınıza almanız gereken ilk şey ya notalarınız ya fırçalarınız olsun.

Birtakım düşüncesiz, cahil, tembel adamlar, vakaların zatına değil, basit görünüşlerine dikkat ederek; talihten, şanstan, vesaireden bahsederler ve bir adamın zenginleşmesi veya başarıları karşısında, ne talihli veya ne şanslı adam derler. Bu insanların tecrübe kazanmak için açıktan mücadeleleri, çektikleri eziyetleri, katlandıkları fedakârlıkları, sarf ettikleri gayretleri zerre kadar düşünmezler ve yalnız işin berrak tarafını görürler ve buna da talih, şans veya uğur adını takarlar.

Peyami Safa’nın dediği gibi; ‘’Aşk mücadelesi değil, mücadele aşkı içinde ol.’’

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir