Home / Genel / Ayna

Ayna

Hayatınızın sonuna geldiğinizi, her şeyin bittiğini mi düşünüyorsunuz? Kariyerinizin en alt seviyesine indiğinizi, aşkta en dip noktaya vurduğunuzu, perişan bir hale büründüğünüzü, sefilleri oynadığınızı, olmaz olsun böyle hayat diyerek çamura battığınızı mı sanıyorsunuz? Hayır, daha yeni başlıyorsunuz. Çamura batmadan yıkanmak olmaz. Yaşınız kaç olursa olsun siz daha yolun başındasınız. İşe kendinizi tanıyarak başlamak zorundasınız ve bunun için dağların tepesine, okyanusların ötesine gitmenize, hayatınızdaki her şeyden kaçarak ıssız bir adaya gitmenize gerek yok. İhtiyacınız olan tek şey bir ayna!

Maddi bir yapı, cam ve görüntünüzün tersini size gösteren, ancak bunu gözlerimiz düzmüş gibi algılayan bir plakadan oluşan bir madde olsa da aynaların sırrı hala çözülebilmiş değil. Hele ki bu ayna gerçek anlamda sizin beyninizin içindeyse bu sırrı sadece siz çözebilirsiniz. Kendinizi tanıyacak, keşfedecek, dağların tepesi sizin için sadece görsel bir güzellik ve bir gezgin tecrübesi olarak kalacak.

Kendinizi tanımanız ve başarıya hatta mutluluğa ulaşmanız için en önemli 5 adımı sıralıyorum!

 

Sahneye Çık!

Hayatta en çok istediğiniz bir tuvale boya fırlatmaksa gidin ve bir tuval alın, ya da bağıra bağıra şarkılar söylemek ise odanızın ışığını beyaz yerine mavi, kırmızı, yeşil ampul renkleriyle değiştirin. Maddi yetersizlikler size engel olamaz. Size sadece yine siz engel olabilirsiniz ve bu kötülüğü yapmayın o güzel ruhunuza. Akşam evinizde bir konser verin kendinize. Ayna sizin sahneniz olacaktır. Hayal kurabiliyorsanız; gözlerinizi de kapatabilirsiniz. Kapalı gözler aslında en çok istenen hallerin görüldüğü zamandır. Kendi sahnenizi yaratın hayatınızda, evin kapısını arkanızda her bırakışınızda yeni bir sahneye adım atıyorsunuz. Bunu olabildiğince iyi değerlendirin. Ne yaparsanız yapın tam anlamıyla, dilediğiniz gibi yapın.

İlgi duyduğunuz her ne ise; hobi olarak gördüğünüz şeyler aslında içinizde kalmış gizli yeteneklerinizdir, bu çizgi çizmek dahi olsa bir kâğıda binlerce çizgi çizdiğinizde mükemmel bir akıl oyunu çıkaracaktır karşınıza. İnsanların gözleri kamaşır kaç çizgi olduğunu asla sayamazlar. Hayatınızda da yüzlerce çizgiden oluşan mükemmel bir uyum olsun. En az bir sanat dalı ile ilgilenin, yeteneğiniz olmasa da sanat ile ilgilenmek için sanat icra etmek gerekmez. Müziği seviyorsanız en derin notalarına kadar dinleyin. Bir şekilde kendi sahnenizi koyun yaşamınızın merkezine.

Tabuları Yık!

Kendinize uygun sadece sizin hâkimi olduğunuz sahneniz hazır ise, sıra tabuları yok etmeye geldi. Daha önce bir atom bombası yapmıştınız. Şimdi bu atom bombasının tamamını size öğretilen saçma sapan ne kadar kural var ise tam merkezine atın. Paramparça olarak evrenden ve haritadan silinsin tabular.

Unutmayın ki; size öğretilen ve ya gelenek, görenek, örf, adet, kural, yasa, yasaların anayasası ismi her ne olursa olsun bütün bunlar; başka insanlar tarafından yazılıp çizilenler. Size hayatınızı yönetmeniz için kimse kılavuz veremez. Kimse yönünüzü çizemez. Çünkü yön belirleyebileceğiniz tüm yolları siz yaratmışsınızdır aslında. Yönlerinizi başkalarının yazdıkları, söyledikleri tabular arasında sıkıştırmayın.

Yok! ettiğiniz tabular; sizin karşınıza yeni insanlar, saklı yetenekler, yeni çevreler getirecektir. Kendinizi tanımaya başladığınızda; bambaşka topraklarda ya da bambaşka insanlarda bulabilirsiniz. Bu yıktığınız tabuların getirdiği olumlu bir sonuçtur. Ve ufkunuzun genişlemesine yol açar. Açık bir ufuk, güzel bir gelecek, mutlu bir yaşamın başlangıcıdır.

Savaş!

Gideceğiniz yerler, göreceğiniz günler, yaşayacağınız aşklar için savaşın. Asla insanlarla değil, size karşı gelen düşüncelerinizle savaşın. İşiniz buna engel olacaktır, aileniz ya da sevdiğiniz vicdanınızın şefkat ve merhametinizin izin vermediği yakınlarınızın varlığı da buna engel olacaktır. Siz yine de ne olursa olsun planınızı yapın ve bir köşede değil hayatınızın merkezinde saklayın. Aklınız hep orada olsun. Bir gün tüm engeller ortadan kalkacaktır ve bu engelleri kaldıran yine siz olacağınız için yaptığınız planı uygulamaya geçirdiğinizde bu sizin en güzel başarınız olacaktır. Savaşın galibi her zaman en iyi savunmayı yapan olur. Bu yüzden sabırlı ve inançlı olun. En iyi savunmayı kazanmak için yaparsanız, aldığınız hazine ruhunuzun en güzel yerine bir kelebek hafifliğinde konacak ve mutluluğun bir diğer merdivenine basmanızı sağlayacaktır.

Mabet!

Her zaman ‘Anı Yaşama’ ’nın keyfini çıkarmanız gerektiğini içten içe biliyorsunuz, ancak bilmeniz gereken bir diğer unsur bazen anın sadece durması gerektiğidir. Kendinize ait kimsenin bilmediği bir mabet yaratın. Bu herkesin bildiği sahnenizi yaratmaktan daha da kolay olacaktır. Koltuğunuzda yudumladığınız kahve fincanının içinde kaybolup gitmek, gece camı açıp sessizce dışarıyı izlemek olabilir sizin mabediniz. Bunu siz belirleyecek ve anı yaşarken kendinizi dinlendirmenin fırsatını bulacaksınız. Çünkü yarattığınız sahnenizde planlarınızı yapmak için tabularınızı yıktınız ve savaştınız. Herkes yorgun düşer, robotsal hayatlarımızın içerisinde kaybolmamak için bile dinlenmek zorundayız. Mabedinize gidin en sıkıntılı anlarda, o; sizi rahatlatacak, mutluluğa engel olanları açıkça ortaya koyacak ve dinlenirken düşünerek çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

Eyvallah!

Önce başkalarına değil, kendinize eyvallah demelisiniz. Yorulduğunuzda dinlenmeniz gerektiğini, üzülmenizde tesellinizi kendinizin vermesi gerektiğini, kahkaha atmak için önce tebessüm etmek gerektiğini kabul etmelisiniz. Bedeninize ve ruhunuza karşı nazik ve anlayışlı yaklaşmalısınız. Planlarınızı yapabilmeniz için zamanın gerektiğini kabul edin ve anlayın. Aşkınız için önce kendinizi sevmeniz gerektiğini bilin. Neden üzüldüğünüzü biliyorsanız üzüntünüzün sebebini yok etmeyi de bilirsiniz. Gülümsemeniz için bir sebebiniz olduğunu ve bununda aynadaki kendi siluetiniz olduğunu unutmayın.

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir