Home / Genel / Zaman yoktur

Zaman yoktur

Yaşamda başarılı olmanın yolu olarak tanımlanan birimlerden bir tanesi ile daha beraberiz ve yine bilim adamları sırrını çözebilmiş değil. Zaman; insanoğlunun belki de en başarısız yönettiği ve hükmedemediği yüce kavram. Çünkü kabul edemediğimiz bir gerçek var, aslında zaman diye bir şey yoktur. Zaman sadece canlı ve canlılar için olan yapılara vardır. Bunu en iyi anlayan insanlar plastik işleriyle uğraşanlar olmalı, doğada çözünmeyen ve kirleten eşyalar üretmek zamanın bu eşyalara olmadığı anlamına gelir. Geriye kalan her madde bir süre sonra küf kaplayacak, yok olmaya başlayacak, yerini küf mantarlarına bırakacaktır. Zaman denen karışık kavramda küflenmemek için yapmamız gerekenler aslında çok basit.

Öncelikle günlük tutuyorsanız, bunu bir geçmiş defterinden gelecek defterine çevirin, geçmişi sadece ileride anı olarak kullanacaksınız. Bunun yerine bir gelecek planlama defteriniz olursa önünüzü daha net görebilirsiniz. Ne kadar zamanınız kaldığını değil, neler sığdırabileceğinizi planlayın. Geçmişte size vakit kaybı olarak gözükenlerin gerçekten öyle olup olmadığına bakın ve öyleyse defterden silin. Yemek tariflerinizle, boyama kitaplarınızla, iddia kupon ve istatistiklerinizle doldurmayın hayatınızın sayfalarını. Her sayfanızda bambaşka bir güzellik olsun. Yazı yazamıyorsanız hayalleriniz çizebilirsiniz, ses kaydı bile tutabilirsiniz. Önemli olan hayalleriniz, hedefleriniz ile zamanınızı doğru entegre etmeniz. Emin olun bilgisayarınız ile cep telefonunuzu eşitlemekten kolay olacaktır.

İlk planlamanızda işler yolunda gitmeyebilir, zaman kısa ya da fazla gelebilir hayatınızın sıralamasına. Böyle problemler karşısında yazdıklarınızın üstünü asla çizmeyin; zaman ile oynamalar yapın. Çünkü başarı ve mutluluğunuz karşısında zamanın hiçbir önemi yoktur. 30 sene sonraki hayalinizi planlayın, aynı zamanda 3 saat sonrasını da. Bu plana sağdık kalın. Ancak planınızı yapıp kendinizi hapsedecek düşünceler arasında kaybolmayın. ‘’Kafanıza göre yaşayın’’ temeline oturtulmuş sayfalardan oluşsun sizin ‘’HAYATIM’’ isimli romanınız. Dünyanın en güzel romanları her insanın bir ömür boyu başından geçenlerden oluşur. Sizin ki de öyle olacaktır, ancak konusunun dram mı, komedi mi, trajedi mi, korku mu olacağı ve kaç sayfa olacağı sadece sizin elinizde. Zaman sadece bize vardır, aslında yoktur.

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir