Home / Genel / İyi ki diyebilmek!

İyi ki diyebilmek!

Hayaller kurun; durmadan, olup olmadığına bakmadan, yılmadan. Hayallerinizin gerçekçi olup olmamasının hiç önemi yok. Sizi ayakta tutan, umutlarınız, hayalleriniz ve mutlu anılarınızdır. Hayalleriniz ne kadar bulutların üstünde olursa, o kadar büyük hedefleriniz var demektir, hayallerinizi hedefe dönüştürebilmek için yapacağınız tek şey yazmaktır. Hayallerinizi yazın ve dünyaya uyarlayın, başkalarının hayallerine kapılmayın kendi isteğinize odaklanın.

Bu söylenenleri başarabilmek sadece sizin elinizde, İstanbul’un Fethi’nden tutun da Amerika’nın keşfine kadar tarih başarı öyküleriyle doludur. Duyduğunuz, okuduğunuz, belki de tanık olduğunuz tüm başarı hikâyeleri; başkahramanın hayalleri üstüne var olmuştur. Hayatınızın başrolünde siz olduğunuz için dünyanın ekseni etrafında dönüşü sizin doğum gününüzdür. Başarabileceğinize inanın ve ihtiyacınız olmayan ağırlıkları geminizden atın, okyanusun ortasında kalmış bir gemisiniz siz. Geminin tüm ihtişamı ile suda seyretmesi için yapmanız gerekenler ortada; fazla yüklerden kurtulup, rotanız doğrultusunda tam hızda seyretmek. Sakın demir atmayın.

Pusulanız kuzeyi değil, sizin hayallerinizi gösteriyor olacak. Rotanızı buna göre çizin ve dalgalarda asla değiştirmeyin çizgiyi. Bırakın büyük dalgalar sizin üstünüzden atlayıp okyanusa geri dönsün. Siz sadece soğuk ve tuzlu suyun yüzünüze çarpışının keyfini çıkarın. Çünkü hatalarda su gibidir, akıp gidecektir. Hayatınızdaki eylemlerinizin hata olup olmadığını dış çevrelerden etkilenmeden kendi doğrularınızla içinizde muhakeme edin. Hata olduğunu sandığınız bir eyleminiz size mutluluk ve haz verdiyse bu gerçekten bir hata olmayabilir. Pişmanlık insanın en acı hatıralarını oluşturur. 70 yaşına geldiğinizde; yüzlerce kez keşke demiş bir insan olmak istemiyorsanız hatalarınıza karşı anlayışlı olun. İnsan kendi mutluluğu, huzuru ve sağlığından başka ne ister ki? Mutlu olduğunuz hiçbir konu hata olamaz. Gerçekten hata olduğuna inandığınız bir durumla karşı karşıya kalırsanız da; sıcağı sıcağına ben bu hatamdan hemen ders almalıyım diye uğraşmak zorunda değilsiniz. Hatalar evrendeki her varlık için vardır, makineler, insanlar, hayvanlar, her şeyde bir yanılma payı vardır. Hatalarınızla mükemmel olmayı öğrenin. Siz de her insan gibi hatalarınızla güzelsiniz. Başarılarınız için ufak bir pasta kesiyorsanız, hatalarınız için büyük partiler verin ruhunuzda. Canlı olduğunuzun kanıtı düşünmeniz, başarılarınız ve başarısızlıklarınızdır. Her hata olduğunu düşündüğünüz durumda hatırlayın; ‘’Başarının arkasında binlerce başarısızlık tecrübesi vardır.’’ İyi ki varsınız.

 

About sterzi

Check Also

Başarmak ve hedefe ulaşmak için uykudan uyan!

Başarıya giden yolda yürüyorsun. Hedeflerin var. Bu hedefler olmasa zaten yola çıkmayacaksın. Bu hedeflere yürürken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir