Home / Genel / Matrix felsefesi

Matrix felsefesi

pek çok film ve dizide, insanların neyin gerçek neyin hayal olduğu hakkında ne denli ciddi bir yanılgı içinde olabilecekleri konusu işlenmektedir.
Gerçek nedir? Gerçeği nasıl tanımlarsın? Eğer hissedebildiğin, koklayıp, tadıp, görebildiğin şeylerden söz ediyorsan, “gerçek”, beyne iletilen elektrik sinyallerinin yorumlanmasıdır.
Bilimsel izahlara dayanarak yapılan bu filmlerin, tüm dünyada milyonlarca insanın ilgisini çekmiş olmasının en önemli sebeplerinden biri, kuşkusuz insanların artık dış dünyanın gerçekliği konusundaki ön-kabulleri sorguluyor olmalarıdır.
Sen hiç gerçek olduğundan emin olduğun bir düş gördünmü Neo? Peki bu düşten HİÇ uyanmasaydın, düşler dünyası ile gerçek dünya arasındaki farkı nasıl anlayacaktın?

About sterzi

Check Also

İçindeki çocuk senin başarındır

Günümüzde ki sıkıntılardan çıkıp kim çocukluğuna dönmek istemez ki? Gerçekten özgürce koştuğumuz, düştüğümüz, ağladığımız, güldüğümüz, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>